blog

ROLEX METALS SERİSİ: 14K ALTIN

Aslında, saat bilimindeki rolü, çeşitli eski kültürlerin en eski zaman ölçüm cihazlarında bulunan değerli metalle, saatin icadından çok daha eskidir – Çin ve Babil’in güneş saatleri ve clepsydras.

Hem görsel güzelliği hem de kararma ve korozyona karşı direnci ile ödüllendirilen bu ürün, estetik ve işlevselliğin mükemmel karışımını sunuyor. Bu nedenle, yüzyıllar boyunca altınla dövülen sadece replika saat kasaları değil, aynı zamanda birçok iç işleyişi de vardır. Dayanıklılığı ve doğal antimanyetik nitelikleri, taban plakalarını, köprüleri ve dişlileri korumak için kullanıldığını gördü.

Bugün, Rolex, kullandıkları üç renkten birinden elde edilen tahmini 1.000.000 yıllık veriminin yaklaşık 200.000’i civarında bir yerde, dünyanın açık ara en büyük altın saat üreticisidir.

Tarih boyunca marka, çeşitli ülkelerdeki belirli ithalat yasaları ve maliyet etkinliği nedeniyle daha biçimlendirici yıllarında yaygın olan 9K ve 14K ile çeşitli altın saflıklarından hazırlanmış modeller sunmuştur. Herhangi bir Rolex saatin ve kesinlikle altın bir saatin büyük ölçüde lüks ve başarı ifadesi olduğu modern çağda, yalnızca 18K yeterince iyi kabul edilir.
replika saat
Ancak 1970’lerin ortalarında, ABD’de 18K altın replika saat ankara satışı yasal hale geldiğinde, daha küçük alaşımlar aşamalı olarak kaldırılmaya başlandı. 1990’lar kadar yakın bir tarihte 14K’dan yapılmış Rolex’leri hala satın alabilirsiniz.

Aşağıda, şirketin yıllar içinde 14K altın kullanımına ve onu kullanan parçalara bir göz atacağız.

14K Altın nedir?
Altın özellikle yumuşak bir metaldir (Mohs ölçeğinde yaklaşık 2.5, bakırın hemen altında ve çinko ve kalay üzerinde).

Bu nedenle kuyumculukta en saf haliyle nadiren kullanılır ve saatler için daha az yaygındır. Dövülebilir ve doğası gereği esnek olan bu, hafif aşınmanın bile kasaların çökmesine ve şeklinin bozulmasına neden olabileceği anlamına gelir. Güç eklemek için altın, daha dayanıklı hale getirmek için diğer elementlerle karıştırılır ve görmeye alıştığımız farklı renkleri yaratan bu diğer metallerin eklenmesidir.

Alaşımın saflığı (diğer metallere göre altının yüzdesi) karat cinsinden ölçülür. Rolex’in kendi 14K modelinde, bu değer %58,3 altın, geri kalanı ise sarı altın için gümüş ve bakırdan, beyaz için nikel veya paladyumdan ve kırmızı için bakırdan oluşuyor. (Markanın 2005 yılında tanıtılan tescilli 18K Everose, rengi kapatmak için yaklaşık %2 platin içerir).

14K altın daha yüksek oranda daha sert metaller içerdiğinden breitling replika saat, aslında bugün yalnızca 18K Rolex’in kullandığından daha dayanıklı bir alaşımdır. Ve karışımda daha az altın olduğu için üretimi de daha ucuzdu.

Bu nedenle, ABD’deki alyansların büyük çoğunluğunun oluşturduğu 14K, modern mücevher endüstrisindeki en popüler kalitelerden biridir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı